buy medication online
Trasy wycieczkowe Drukuj

Ciechanowiec i okolice mogą swym pięknem zauroczyć każdego. To przecież Zielone Płuca Polski, miejsca ciszy i spokoju, gdzie człowiek współżyje z naturą. Na tym terenie warto odwiedzić kilka wspaniałych miejsc, które są warte zobaczenia. Proponujemy kilka tras wycieczkowych, krótszych i dłuższych, które warto przejść lub przejechać różnymi środkami lokomocji w celu zgłębienia tajemnic owych krajobrazów i miejscowości.

Ciechanowiec – Kozarze – Zaszków – Tworkowice – Ciechanowiec (14 km)
Z Ciechanowca prawą stroną rzeki Nurzec do wsi Kozarze (2 km), dalej trasa biegnie przez las (4 km) do Zaszkowa. Piękny widok z góry na rzekę Nurzec, następnie przejście przez most na rzece obok młyna we wsi Tworkowice. Powrót przez las i malownicze łąki do Ciechanowca.

Ciechanowiec – Winna – Pobikry – Malec – Ciechanowiec (25 km)
Z Ciechanowca – wymarsz trasą w kierunku Brańska. W miejscowości Antonin (dawna posiadłość Antoniego Szczuki) zachowane zostały resztki dworskich zabudowań gospodarczych. Skręcamy w prawo do Winny-Poświętnej, gdzie zachował się historyczny układ wsi. Należy tu zwiedzić XVII-wieczny drewniany kościół z dzwonnicą o pięknej architekturze, a w nim kolekcję rzeźby ludowej Teofila Kaczyńskiego (przełom XIX/XX w.) Z Winny-Poświętnej przez Trzaski trakt prowadzi do Radziszewa-Króli, dalej Pobikry – wieś dworska, z zabytkowym kościołem fundacji Ciecierskich (XIX w.), przy kościele niezwykła kolekcja narzutowych głazów zebranych przez ostatniego dziedzica Pobikier – Jezierskiego. Z zabudowy dworskiej pozostała ciekawa, drewniana oficyna. Z Pobikier drogą leśną idziemy do Malca. Na skraju wsi widać resztki starych drzew z dawnej alei prowadzącej do dworu. Odcinek do Ciechanowca z Malca pokonujemy trasą wiodącą z Siemiatycz.

Ciechanowiec – Zadobrze – Ciechanowiec (14 km)
Z Ciechanowca lewym brzegiem rzeki Nurzec do wsi Zadobrze, stąd łąkami do mostu we wsi Kuczyn (zabytkowy kościół). 2 km za Kuczynem – dawny folwark Gródek (zabudowania folwarczne). Powrót do Ciechanowca prawą stroną rzeki Nurzec lub szosą Wysokie Mazowieckie – Ciechanowiec.

Ciechanowiec – Tworkowice – Wojtkowice-Glinna – Ciechanowiec (18 km)
Z Ciechanowca trasa biegnie przez malowniczy, zalesiony teren (5 km) do Tworkowic. Dalej znów przeważnie wśród lasów do wsi Wojtkowice-Glinna (9 km) położonej na wysokim brzegu Bugu, skąd rozciąga się uroczy widok. Obfitość runa leśnego i ryb sprawia, że jest to doskonałe miejsce do spędzania weekendu sobotnio - niedzielnego.

Ciechanowiec –Tymianki-Adamy – Usza – Ciechanowiec (12 km)
Z Ciechanowca wyruszamy w kierunku Kozarzy i skręcamy w prawo w drogę gruntową, która poprzez lasy, pola i łąki zaprowadzi nas do wsi Tymianki – Adamy, skąd trasą przecinającą szosę Ciechanowiec – Czyżew (obok kapliczki) udajemy się przez lasy do wsi Nowodwory i dalej do zaścianków Usza (5 km). Powrót do Ciechanowca leśną trasą (4 km).

Ciechanowiec – Głody – Granne.
Z Ciechanowca kierujemy się do wsi Tworkowice, Wojtkowice Stare. Trasa, której zamierzonym celem są Głody i Granne prowadzi przez pola, łąki i co najważniejsze przez lasy, dając turystom możliwość pooddychania świeżym powietrzem, prosto z zielonych płuc Podlasia. Głody to mała wieś na Podlasiu, posiadająca niepowtarzalny urok i piękne krajobrazy. Dla wędkarzy jest to wspaniałe miejsce do połowu ryb. Jadąc wzdłuż Bugu do miejscowości Granne widzimy po prawej stronie szeroką dolinę Bugu. W Grannem możemy zobaczyć kościół Jana Chrzciciela oraz, na cmentarzu, żeliwny cokół nagrobka rodziny Pieńkowskich z 1876 roku.

Ciechanowiec – Perlejewo – Ostrożany – Drohiczyn (37 km)
Z Ciechanowca udajemy się na południe. Po drodze mijamy Perlejewo, gdzie możemy obejrzeć neogotycki kościół Przemienienia Pańskiego, dalej Ostrożany z barokowym, drewnianym kościołem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, od XVIII w. miejscem kultu Matki Boskiej Ostrożańskiej. Drohiczyn, miasteczko malowniczo położone na wysokim brzegu Bugu. W rynku barokowy kościół pofranciszkański XVII-XVIII w., z tego okresu też kościół katedralny. Cerkiew prawosławna 1792 r. Na Górze Zamkowej – grodzisku (piękny widok) – stał zamek zniszczony w XVII w. Ruiny klasztoru pobenedyktyńskiego (1729-44). W okolicy kurhany z VII – IX w.

Ciechanowiec – Białowieża (94 km)
Na wschód od Ciechanowca, Rudka (16 km) z pałacem Ossolińskich z 2 połowy XVIII w., jednonawowym kościołem z tego okresu oraz XIX – w. zajazdem przy rynku. Dalej na wschód miasto Brańsk (24 km) – klasycystyczny kościół Wniebowzięcia NMP z XIX w. i drewniane koszary carskie (obecnie Dom Pomocy Społecznej). Bielsk Podlaski (48 km), gród założony w XI w., w rynku ratusz z XVIII w., kościół farny z 1733 r., klasztor karmelitów z 1638 r., cerkwie z XVII i XVIII w. - drewniane. Hajnówka (75 km) – Muzeum Zabytków Kultury Białoruskiej, Turystyczna Kolejka Wąskotorowa (przy stacji początkowej mini muzeum taboru kolejki). Z Hajnówki 19 km do Białowieży, gdzie można obejrzeć XIX w. zabytki: murowaną cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z ceramicznym ikonostasem, drewnianą cerkiew cmentarną św. Cyryla i Metodego, drewnianą plebanię prawosławną, drewniany dworzec kolejowy. Białowieża jest punktem wyjścia wycieczek do Puszczy Białowieskiej - jednego z największych obszarów leśnych na niżu europejskim z zachowanymi fragmentami środowiska lasu pierwotnego. Białowieski Park Narodowy składa się ze ścisłego rezerwatu przyrody, parku botanicznego i muzeum. Znajduje się tu największe na świecie skupisko żubrów.

Ciechanowiec – Łomża – Nowogród (90 km).
Wyruszamy z Ciechanowca w kierunku Czyżewa. Po drodze, w odległości 10 km, we wsi Drewnowo-Ziemaki możemy obejrzeć zabytkowy wiatrak (koźlak), w którym mieści się filia Muzeum Rolnictwa. W Czyżewie (22 km) kościół parafialny – dzieło architekta Marconiego, dalej Zambrów (45 km) z neoromańskim XIX w. kościołem Świętej Trójcy i Łomża (74 km) – miasto na wysokim brzegu Narwi. Warte obejrzenia są: późnogotycka katedra, empirowy ratusz na Starym Rynku, kościół kapucynów z 1784 r., pomnik Stacha Konwy – przywódcy Kurpiów oraz Muzeum Regionalne z ciekawą kolekcją bursztynów. 16 km na zachód od Łomży – Nowogród – jeden z ciekawszych ośrodków dawnej kultury Kurpiowszczyzny, położony przy ujściu Pisy do Narwi. Skansen Kurpiowski im. A. Chętnika prezentuje zbiory z dziedziny bartniczo-pszczelarskiej, dawnego rolnictwa, bursztyniarstwa, instrumentów ludowych, strojów kurpiowskich.

Ciechanowiec – Nur – Małkinia –Treblinka (40 km)
Po drodze z Ciechanowca najpierw mijamy Nur (13 km) - bardzo starą osadę na wysokiej skarpie Bugu, następnie Zuzelę z muzeum pamiątek po Prymasie Tysiąclecia Stefanie Wyszyńskim. Dojeżdżamy do Małkini (34 km), 4 km na południe – Treblinka. W 1941 r. hitlerowcy założyli tu obóz pracy niewolniczej (Treblinka I), w którym zginęło ok. 7000 osób, głównie Polaków. Na placu rozstrzeliwań – pomnik i cmentarz. 2 km od obozu pracy hitlerowcy zbudowali w 1942 roku obóz śmierci (Treblinka II), gdzie męczeńską śmiercią zginęło ponad 800 000 Żydów. Na miejscu obozu – pomnik i cmentarz, na którym ustawiono 17 000 kamieni symbolizujących nagrobki.

Ciechanowiec – Siemiatycze – Mielnik – Grabarka (66 km)
W Siemiatyczach (35 km) można zobaczyć kościół pomisjonarski, renesansowo-barokowy z przełomu XVI/XVII w., obok klasztor z 1725 r., cerkiew z XIX w. Ponadto do zwiedzenia – Muzeum Siemiatyckiego Ośrodka Kultury. W odległości 21 km od Siemiatycz (na południowy wschód) malowniczo położony nad Bugiem Mielnik; na wzgórzach kredowych rezerwat roślinności stepowej „Góra Uszeście”. Grodzisko – Góra Zamkowa ma u podnóża ruiny kościoła z XV w. Cerkiew z XIX w. Kopalnia i przetwórnia kredy. W okolicy kompleksy lasów. 10 km dalej – Grabarka – miejsce prawosławnych pielgrzymek. Interesująca cerkiew i zespół krzyży wotywnych.

Trasy wycieczkowe

 

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl
position: fixed; right: 20px; top: 350px
buy Tadalafil with btc or credit card