Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
Rajd Pamięci w 76. rocznicę zbrodni pod Zabłudowem Drukuj
13.07.2017.

W 76. rocznicę zbrodni sowieckiej pod Zabłudowem odbył się Rajd Pamięci po miejscach, gdzie pochowane są ofiary mordu z 23 czerwca 1941 roku.
 
Rajd Pamięci w 76. rocznicę zbrodni pod Zabłudowem

fot. MOAK w Zabłudowie


Rajd Pamięci rozpoczął się w Kuczynie, następnie przejechał przez Ciechanowiec, Winną-Poświętną, Pobikry, Rudkę i Brańsk, gdzie uczestnicy rajdu złożyli wiązanki na grobach pomordowanych.

Rajd zakończył się na kolonii Folwarki Małe, gdzie pod Pomnikiem Pomordowanych odbyły się główne uroczystości, które zgromadziły blisko 150 osób. Poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej z Ciechanowca, Szkoły Podstawowej im. Franciszka Karpińskiego w Zabłudowie, Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Rafałówce, Gimnazjum im. Grzegorza Chodkiewicza w Zabłudowie, Nadleśnictwa Żednia i 7 Zabłudowskiej Drużyny Harcerskiej oraz członkowie rodzin pomordowanych, burmistrzowie, wójtowie, sołtysi i działacze samorządowi, duchowni, harcerze, strażacy, leśnicy, młodzież szkolna i okoliczna ludność uczestniczyli w nabożeństwie w intencji ofiar zbrodni.

Burmistrz Zabłudowa Adam Tomanek w swoim wystąpieniu przypomniał historię zbrodni sprzed 76 lat i genezę budowy pomnika, a Burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko uaktualnił wiedzę zgromadzonych o nowe dane dotyczące ofiar. Dzięki dotarciu do nowych, nieznanych wcześniej dokumentów udało się zidentyfikować 15 ofiarę zbrodni. Był to Hersz Kłoda, żydowski fryzjer z ulicy Kuczyńskiej w Ciechanowcu, który był aresztowany i więziony przez NKWD za odmowę wstąpienia do sowieckiej spółdzielni. Jego rodzina została wywieziona na Syberię w czasie czwartej wywózki 20 czerwca 1941 roku.

Delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze pod pomnikiem, przy którym wartę honorową objęli harcerze z Zabłudowa.

W czasie uroczystości wystąpił Zespół „Przepióreczka” z Gimnazjum Polskiego w Miednikach Królewskich koło Wilna, który wykonał patriotyczne pieśni wileńskie oraz Chór „Do Re Mi” ze Szkoły Podstawowej im. F. Karpińskiego w Zabłudowie.


          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Zaproszenie na XXII Otwarte Zawody o Puchar Burmistrza Ciechanowca
XXI Otwarte Zawody w Wieloboju Myśliwskim o Puchar Burmistrza CiechanowcaBurmistrz Ciechanowca i Koło Łowieckie „Rogacz” zapraszają na XXII Otwarte Zawody w Wieloboju Myśliwskim o Puchar Burmistrza Ciechanowca, które odbędą się w niedzielę... »»
 
Zaproszenie na Zawody Spinningowe o Puchar Banku Spółdzielczego
Zaproszenie na Zawody SpinningoweKoło Wędkarskie „Jazgarz” nr 87 zaprasza na Zawody Spinningowe o Puchar Banku Spółdzielczego, które odbędą się w czwartek 3 maja. Zbiórka na wyspie... »»
 
Majowy Konkurs Jednego Wiersza
Majowy Konkurs Jednego Wiersza
Biblioteka Publiczna w Ciechanowcu zaprasza do uczestnictwa w drugiej edycji Majowego Konkursu Jednego Wiersza. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych i ma charakter otwarty... »»
 
Badania geologiczne na południowym odcinku projektowanego gazociągu
Wizje lokalne na południowym odcinku projektowanego gazociąguGAZ-SYSTEM S.A. informuje, że od 17.04. do 25.05.2018 r. prowadzone będą badania geologiczne na projektowanym południowym odcinku gazociągu Polska-Litwa... »»
 
Co podróżny może mieć w bagażu
Co podróżny pmoże przewozić w bagażu (fot. pixabay.com)Główny Lekarz Weterynarii przypomina podróżnym przyjeżdżającym z krajów trzecich o zakazie przywozu w bagażu osobistym produktów pochodzenia zwierzęcego. Zakaz obowiązuje od 2009 roku... »
 
Weź udział w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich
Dotacje na rozwijanie działalności gospodarczej
Jeśli jesteś beneficjentem Funduszy Europejskich i zrealizowałeś ciekawy projekt, już dziś możesz zgłosić się do akcji Dni Otwarte Funduszy Europejskich... »»
 
Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS
Logo KRUSKRUS w okresie wakacji letnich organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci. Wypoczynek dzieci łączony jest z rehabilitacją wad i chorób układu ruchu oraz układu oddechowego... »
 
1% podatku dla Józia Duchovskiego
Wpłaty 1% dla Bogusi Dąbrowskiej Osoby, które mają możliwość odliczenia 1% od należnego podatku mogą pomóc w leczeniu chorego na autyzm Józia Duchovskiego, wypełniając deklarację PIT. Józio jest pod opieka Fundacji Silentio... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl