Program
Rajd Pamięci w 76. rocznicę zbrodni pod Zabłudowem Drukuj
13.07.2017.

W 76. rocznicę zbrodni sowieckiej pod Zabłudowem odbył się Rajd Pamięci po miejscach, gdzie pochowane są ofiary mordu z 23 czerwca 1941 roku.
 
Rajd Pamięci w 76. rocznicę zbrodni pod Zabłudowem

fot. MOAK w Zabłudowie


Rajd Pamięci rozpoczął się w Kuczynie, następnie przejechał przez Ciechanowiec, Winną-Poświętną, Pobikry, Rudkę i Brańsk, gdzie uczestnicy rajdu złożyli wiązanki na grobach pomordowanych.

Rajd zakończył się na kolonii Folwarki Małe, gdzie pod Pomnikiem Pomordowanych odbyły się główne uroczystości, które zgromadziły blisko 150 osób. Poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej z Ciechanowca, Szkoły Podstawowej im. Franciszka Karpińskiego w Zabłudowie, Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Rafałówce, Gimnazjum im. Grzegorza Chodkiewicza w Zabłudowie, Nadleśnictwa Żednia i 7 Zabłudowskiej Drużyny Harcerskiej oraz członkowie rodzin pomordowanych, burmistrzowie, wójtowie, sołtysi i działacze samorządowi, duchowni, harcerze, strażacy, leśnicy, młodzież szkolna i okoliczna ludność uczestniczyli w nabożeństwie w intencji ofiar zbrodni.

Burmistrz Zabłudowa Adam Tomanek w swoim wystąpieniu przypomniał historię zbrodni sprzed 76 lat i genezę budowy pomnika, a Burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko uaktualnił wiedzę zgromadzonych o nowe dane dotyczące ofiar. Dzięki dotarciu do nowych, nieznanych wcześniej dokumentów udało się zidentyfikować 15 ofiarę zbrodni. Był to Hersz Kłoda, żydowski fryzjer z ulicy Kuczyńskiej w Ciechanowcu, który był aresztowany i więziony przez NKWD za odmowę wstąpienia do sowieckiej spółdzielni. Jego rodzina została wywieziona na Syberię w czasie czwartej wywózki 20 czerwca 1941 roku.

Delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze pod pomnikiem, przy którym wartę honorową objęli harcerze z Zabłudowa.

W czasie uroczystości wystąpił Zespół „Przepióreczka” z Gimnazjum Polskiego w Miednikach Królewskich koło Wilna, który wykonał patriotyczne pieśni wileńskie oraz Chór „Do Re Mi” ze Szkoły Podstawowej im. F. Karpińskiego w Zabłudowie.


          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Zaproszenie na "Wianki na Nurcu"
Woda i ogień podczas tegorocznych Wianków na Nurcu Zapraszamy na "Wianki na Nurcu" - jedną z najstarszych imprez organizowanych w Ciechanowcu, która odbędzie się w sobotę 23 czerwca. W programie wiele atrakcji, w tym m.in. obóz historyczny... »»
 
Zaproszenie na zawody
Zawody „O Puchar Burmistrza Ciechanowca” w Wędkarstwie SpławikowymTegoroczne Spławikowe Zawody o Puchar Burmistrza Ciechanowca, które odbędą się w niedzielę 17 czerwca na zalewie w Ciechanowcu, rozegrane zostaną w dwóch kategoriach: seniorzy i juniorzy...  »»
 
Zaproszenie na wystawę "Ignacy Pieńkowski. Malarz z Podlasia"
Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu zaprasza na otwarcie wystawy czasowej pn. "Ignacy Pieńkowski (1877-1948). Malarz z Podlasia"... »»
 
Nowe kwoty przychodów w KRUS
Logo KRUSKRUS informuje, że od 1 czerwca 2018 r. zmieniły się kwoty przychodów decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych. Kwoty miesięcznego przychodu... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS
Logo KRUSKRUS w okresie wakacji letnich organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci. Wypoczynek dzieci łączony jest z rehabilitacją wad i chorób układu ruchu oraz układu oddechowego... »
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Bezpłatne zabiegi sterylizacji
Adopcja suczek z terenu Gminy Ciechanowiec Rusza projekt, w ramach którego w 2018 roku odbędą się bezpłatne zabiegi sterylizacji psów i kotów, których właścicielami są mieszkańcy Gminy Ciechanowiec. Ilość miejsc jest ograniczona... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl