Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja Drukuj
09.05.2018.

Akademią przygotowaną przez młodzież i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu rozpoczęły się obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja, w których udział wziął Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński.
 
Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja

fot. A. Kieliszek MPI

 
Uczestnicy obchodów, trzymając w rękach biało-czerwone chorągiewki, przeszli przez centrum Ciechanowca do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej, gdzie ksiądz dziekan Tadeusz Kryński przewodniczył Mszy Świętej odprawionej w intencji Ojczyzny. Po mszy, pod pomnikiem Papieża Jana Pawła II, wiązanki i kwiaty złożyli przedstawiciele Rady Miejskiej, Urzędu Miejskiego, jednostek organizacyjnych i pomocniczych Gminy Ciechanowiec, szkół, instytucji, organizacji pozarządowych, partii politycznych oraz duchowieństwa.

Burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko w swoim wystąpieniu nawiązał do obchodzonej w tym roku rocznicy 100-lecia Odzyskania Niepodległości „Świętować można nie tylko przez wznoszenie pomników czy umieszczanie tablic pamiątkowych, ale przez budowę użytecznych obiektów, które mają szansę służyć nam wszystkim przez długie lata. Naszą wielką rocznicę stulecia Odzyskania Niepodległości chcemy w gminie Ciechanowiec uczcić otwarciem budynku nowej Biblioteki Miejskiej. Będzie to nowoczesny obiekt łączący w sobie funkcję biblioteki i sali widowiskowo-kinowej. Fakt, że część widowiskowa obiektu powstaje w murach dawnego kina, które wcześniej mieściły synagogę, pokazuje symbolicznie, że każde kolejne pokolenie wnosi swój wkład w istnienie i przyszły rozwój miasta”.

W uroczystościach Święta Narodowego Trzeciego Maja udział wzięły poczty sztandarowe: Gminy Ciechanowiec, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jarosława Iwaszkiewicza, Banku Spółdzielczego, Koła Łowieckiego „Rogacz”, Szpitala, Związku Sybiraków, Spółdzielni Rolniczo-Spożywczej „Jedność”, Cechu Rzemiosł Różnych, Ochotniczych Straży Pożarnych z Bujenki, Ciechanowca, Radziszewa-Króli, Tworkowic i Wojtkowic Starych. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta oraz ciechanowiecki Chór Kantata.

Ustawa Rządowa z dnia 3 maja uchwalona w 1791 roku uregulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów wprowadzając prawo powszechnej niepodległości szlachty i mieszczan oraz trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a postanowieniami artykułu IV przyjęła chłopów pod opiekę prawa i rządu krajowego. Chociaż dopiero Konstytucja Księstwa Warszawskiego z 1807 roku zniosła niewolę i ustanowiła wszystkich obywateli równymi przed obliczem prawa, to konstytucja majowa, chociaż tylko na papierze, stała się symbolem wolności.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791, a jako Święto Narodowe Trzeciego Maja ustanowiono je w 1919 oraz ponownie w 1990 roku i od tego momentu jest uroczyście obchodzone  w całej Polsce.

Tekst wystąpienia Burmistrza Ciechanowca  (DOC, PDF)


          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Zaproszenie na konkurs plastyczny "Jest takie miejsce u zbiegu dróg..."
COKiS logo
22 października upływa termin złożenia prac w konkursie plastycznym "Jest takie miejsce u zbiegu dróg...", adresowanym do dzieci, młodzieży i dorosłych z gminy Ciechanowiec... »»
 
Ogłoszenie o konsultacjach
Ogłoszenie edycji 2018 Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Burmistrz Ciechanowca ogłasza konsultacje projektu „Programu współpracy w 2019 roku Gminy Ciechanowiec z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w ustawie... »»
 
Poszukiwani wolontariusze
Poszukiwani wolontariusze
Psiaki z przytuliska w Ciechanowcu, będące pod opieką Podlaskiej Fundacji Empatia, proszą o pomoc. Poszukiwani są wolontariusze do opieki nad psami, m.in. karmienia,  wyprowadzania na spacery... »»
 
Komunikat o zwalczaniu szrotówka kasztanowcowiaczka
KasztanCelem ograniczenia populacji szrotówka w okresie jesieni jedyną możliwą formą zwalczania jest systematyczne zgrabianie i zbieranie opadłych liści kasztanowców... »»
 
Nagroda Honorowa "Świadek Historii"
Logo IPN
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku zaprasza do zgłaszania kandydatur do X edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Nagroda jest przyznawana osobom fizycznym oraz instytucjom... »»
 
Nowy portal z ogłoszeniami rolnymi Agro-Market24
Portal z ogłoszeniami rolnymi Agro-Market24
Ruszył Agro-Market24 - nowoczesny portal z ogłoszeniami rolnymi, na którym możesz bezpłatnie dodawać ogłoszenia rolnicze,  łatwo i szybko znaleźć odbiorcę... »»
 
Wymiar składek w IV kwartale 2018 r.
Logo KRUSKRUS Oddział Regionalny w Białymstoku informuje, że w IV kwartale 2018 roku wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie nadal stanowić będzie kwotę 42,00 zł... »»
 
KRUS informuje o zmianie wysokości renty socjalnej
Logo KRUSKRUS informuje, że weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o rencie socjalnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 933), na podstawie której ustalono nową wysokość renty socjalnej.... »
 
Więcej z informatora

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl