Ciechanowiec w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu Drukuj
05.10.2018.

Ciechanowiec, jako jedno ze 153 polskich miast, uczestniczyło w obchodach Europejskiego Tygodnia  Zrównoważonego Transportu (ETZT), którego inicjatorem jest Komisja Europejska. W ramach trwającej od 16 do 22 września kampanii zostało przygotowanych szereg atrakcji, wszystko to w celu promocji przyjaznych środowisku sposobów przemieszczania się.
 
Ciechanowiec w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu

fot. Organziatorzy ETZT


Pierwszego dnia akcji ponad 70 osób wzięło udział w rajdzie rowerowym „Szlakiem Pamięci” Ciechanowiec – Pobikry”. Rajd w nazwie nawiązywał do rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Rowerzyści przejechali 30 kilometrową trasę w obie strony, zatrzymując się w miejscach związanych z ludźmi, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny. W miejscach Pamięci zostały zapalone znicze, a o wydarzeniach związanych z tymi miejscami opowiedział Mirosław Reczko, burmistrz Ciechanowca. Przy kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Pobikrach, do którego dojechali uczestnicy rajdu, ksiądz Bogusław Wasilewski przedstawił burzliwe dzieje świątyni oraz zaprosił uczestników do zwiedzenia wnętrza kościoła i otaczających go upamiętnień.

Kolejne działanie w ramach ETZT przeprowadzili ciechanowieccy policjanci, którzy pod hasłem „Nie daj szansy złodziejowi” oznaczyli kilkanaście rowerów. Oznakowanie jednośladu przez policjantów, polegało na spisaniu marki i numeru fabrycznego, oraz na naniesieniu metodą tajnopisu kodu identyfikującego właściciela roweru, który otrzymał od policjanta potwierdzenie wykonania znakowania, wraz ze spisanymi wszystkimi cechami identyfikującymi rower. Drugi egzemplarz został w jednostce policji.

Najmłodsi mieszkańcy gminy uczestniczyli w Objazdowym Miasteczku Ruchu Drogowego. Pracownicy Wydziału Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem poprowadzili zajęcia, podczas których dzieci uczyły się jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w ruchu drogowym, poznały znaki drogowe i zasady bezpiecznej jazdy rowerem.

W piątkowy ranek uczniowie Szkoły Podstawowej w Ciechanowcu pokolorowali zamknięty na tę okazję parking przy ulicy Wojska Polskiego. Przez cały dzień przechodnie mogli oglądać jak mobilność i dbanie o środowisko jest postrzegana oczami najmłodszych.

Punktem kulminacyjnym był obchodzony co roku 22 września Europejski Dzień bez Samochodu, podczas którego w Punkcie Informacji Turystycznej można było bezpłatnie wypożyczyć rower. Ponadto tego dnia rozstrzygnięto, odbywający się w ramach ETZT konkurs fotograficzny „Moje dwa kółka, czyli rowerem przez Podlasie”, ogłoszony przez Burmistrza Ciechanowca. Internauci oddali ponad 4500 głosów na 25 zdjęć promujących rower jako środek transportu. Nagrodę główną – rower miejski - otrzymał autor fotografii, która uzyskała najwięcej „polubień”.

Ciechanowiec poza działaniami doraźnymi zrealizował także działania stałe. Uruchomiono Miejską Wypożyczalnię Rowerów, wyznaczono i oznakowano szlak rowerowy oraz zakupiono dwa rowery patrolowe dla Posterunku Policji w Ciechanowcu.

Organizatorami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Ciechanowcu byli Urząd Miejski w Ciechanowcu, Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu, Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowcu  i Posterunek Policji w Ciechanowcu.
 
www.mobilityweek.eu


          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Zaproszenie na konkurs plastyczny "Jest takie miejsce u zbiegu dróg..."
COKiS logo
22 października upływa termin złożenia prac w konkursie plastycznym "Jest takie miejsce u zbiegu dróg...", adresowanym do dzieci, młodzieży i dorosłych z gminy Ciechanowiec... »»
 
Ogłoszenie o konsultacjach
Ogłoszenie edycji 2018 Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Burmistrz Ciechanowca ogłasza konsultacje projektu „Programu współpracy w 2019 roku Gminy Ciechanowiec z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w ustawie... »»
 
Poszukiwani wolontariusze
Poszukiwani wolontariusze
Psiaki z przytuliska w Ciechanowcu, będące pod opieką Podlaskiej Fundacji Empatia, proszą o pomoc. Poszukiwani są wolontariusze do opieki nad psami, m.in. karmienia,  wyprowadzania na spacery... »»
 
Komunikat o zwalczaniu szrotówka kasztanowcowiaczka
KasztanCelem ograniczenia populacji szrotówka w okresie jesieni jedyną możliwą formą zwalczania jest systematyczne zgrabianie i zbieranie opadłych liści kasztanowców... »»
 
Nagroda Honorowa "Świadek Historii"
Logo IPN
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku zaprasza do zgłaszania kandydatur do X edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Nagroda jest przyznawana osobom fizycznym oraz instytucjom... »»
 
Nowy portal z ogłoszeniami rolnymi Agro-Market24
Portal z ogłoszeniami rolnymi Agro-Market24
Ruszył Agro-Market24 - nowoczesny portal z ogłoszeniami rolnymi, na którym możesz bezpłatnie dodawać ogłoszenia rolnicze,  łatwo i szybko znaleźć odbiorcę... »»
 
Wymiar składek w IV kwartale 2018 r.
Logo KRUSKRUS Oddział Regionalny w Białymstoku informuje, że w IV kwartale 2018 roku wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie nadal stanowić będzie kwotę 42,00 zł... »»
 
KRUS informuje o zmianie wysokości renty socjalnej
Logo KRUSKRUS informuje, że weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o rencie socjalnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 933), na podstawie której ustalono nową wysokość renty socjalnej.... »
 
Więcej z informatora

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl