14 sierpnia odbyło się spotkanie informacyjne w sprawie „Budowy międzysystemowego gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi na terenie województw mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, tj. odcinek południowy gazociągu Polska - Litwa”.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele firmy Gaz- System oraz wykonawcy prac firmy Romgos.
Spotkania miało formułę otwartego dialogu ze społecznością lokalną. Właścicielom nieruchomości został przedstawiony schemat wykonywanych prac budowlanych, zakres procesu odszkodowawczego oraz standardy bezpieczeństwa obowiązujące w Gaz-System. Mieszkańcy mogli indywidualnie omówić z Wykonawcą prac przebieg i harmonogram robót na swoim gruncie. Na spotkaniu obecny był także przedstawiciel Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który przedstawił najważniejsze informacje dotyczące kwestii dopłat rolnych na działkach objętych inwestycją.
Odcinek Południowy gazociągu Polska - Litwa został podzielony na dwa zadania realizacyjne. Trasa gazociągu w ramach Zadania 1 ma długość ok. 72,5 km od Tłoczni Gazu Hołowczyce na terenie gm. Sarnaki, pow. łosicki, woj. mazowieckie do granicy woj. podlaskiego, pow. wysokomazowiecki, gm. Klukowo, obręb Gnaty-Soczewka z woj. mazowieckim, a przebiegać będzie przez :
• województwo mazowieckie w gminie Sarnaki
• województwo podlaskie w gminach Siemiatycze, miasto Siemiatycze, Grodzisk, Drohiczyn, Perlejewo, Ciechanowiec i Klukowo
Trwają prace związane z wycinką zieleni na terenach nieruchomości na których rosną drzewa i krzewy, w tym na gruntach właścicieli prywatnych.
Więcej informacji o projekcie Polska - Litwa jest na stronie www.gaz-system.pl lub www.gazociagpolskalitwa.pl
https://www.ciechanowiec.pl/gospodarka/1020-spotkanie-informacyjne-w-sprawie-budowy-miedzysystemowego-gazociagu-polska-litwa#sigProGalleria5bca5202d5