Urodził się 21 sierpnia 1918 roku w Tworkowicach w gminie Ciechanowiec. Do szkoły powszechnej i gimnazjum uczęszczał w Drohiczynie.
Brał udział w kampanii wrześniowej 1939. Po powrocie na Podlasie od jesieni 1939 działał w antysowieckiej partyzantce. Ujęty przez NKWD był więziony w Białymstoku i w Twierdzy Brzeskiej, aż do wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej. Podczas okupacji niemieckiej utworzył i wyszkolił w Ciechanowcu drużynę dywersyjną, był dowódcą pododdziału w VIII oddziale Uderzeniowych Batalionów Kadrowych, dowódcą 1 kompanii 3 batalionu 77 pułku piechoty Armii Krajowej. Uczestniczył w wielu akcjach zbrojnych na terenie Prus Wschodnich i Litwy Kowieńskiej.
Po zakończeniu wojny podjął konspirację w ramach WiN. Po aresztowaniu zimą 1945 roku więziony był przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Został skazany na karę 13 lat więzienia i osadzony w więzieniu we Wronkach. Po zwolnieniu w 1954 roku rozpoczął pracę w Zjednoczonych Zakładach Gospodarczych “Inco”.
W 1985 inicjuje utworzenie działającej przy PAX Fundacji Ochrony Zabytków, która zajmowała się m.in. upamiętnianiem miejsc walki partyzanckiej, opieką nad grobami poległych żołnierzy konspiracji. W 1989 roku był współzałożycielem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, w którym w latach 1995-2005 pełnił funkcję prezesa Zarządu Głównego. Od 2001 r. przewodniczył Federacji Stowarzyszeń Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.
Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych (dwukrotnie), Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Medalem Polonia Mater Nostra Est, Krzyżem Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński mianował go na stopień generała brygady.
Stanisław Karolkiewicz mimo, że po wojnie zamieszkał w Warszawie, zawsze pozostał wierny stronom rodzinnym. Już pracując w ZZG “Inco” pomagał przy tworzeniu Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, z którym ściślejszą współpracę nawiązał w czasie działalności w Fundacji Ochrony Zabytków. W uznaniu zasług 7 września 2002 roku decyzją Rady Miejskiej w Ciechanowcu otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Ciechanowca.
Stanisław Karolkiewicz pseudonim "Szczęsny" zmarł 22 stycznia 2009 w Warszawie. Pochowany z honorami wojskowymi na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.