Rak piersi stanowi prawie jedną czwartą wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet. Przebieg choroby oraz rokowania w dużym stopniu zależą od tego, kiedy zostanie ona wykryta. Lekarze więc przekonują, że warto regularnie się badać.
- Mammografia polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich - po dwa dla każdej piersi. Dla zdecydowanej większości kobiet jest bezbolesna i trwa zaledwie 5 minut. Tych kilka minut naprawdę może uratować życie, ponieważ wczesne wykrycie zmian w sposób diametralny wpływa na przebieg i skuteczność leczenia - przekonuje Dorota Sepko, prezes Stowarzyszenia Moja Mammografia.
Badanie można wykonywać w placówkach stacjonarnych, ale i w mammobusach, które cyklicznie odwiedzają tysiące miejsc w Polsce. Aby się zapisać, można zadzwonić pod numer 58 767 34 44 lub wypełnić formularz online na stronie https://www.genevatrust.pl/site/rejestracja.php Listę innych miejsc, do których przyjadą mammobusy, można znaleźć na stronie internetowej NFZ: https://www.nfz-gdansk.pl/dla-pacjenta/harmonogram-postoju-mammobusow
W mammobusach jest poczekalnia oraz przebieralnia. Badanie zaczyna się od wywiadu lekarskiego, który przeprowadza obecny na miejscu technik elektroradiologii. - Nasze mammobusy dysponują jednym z najnowocześniejszych na rynku sprzętów, co pozwala na wykrycie już najmniejszej zmiany w piersi - tłumaczy Andrzej Stencel, prezes firmy Geneva Trust, która rocznie na zlecenie NFZ wykonuje ponad 200 tysięcy badań. - Pacjentka otrzymuje wyniki po około tygodniu. Jeśli lekarz zaobserwował jakieś niepokojące zmiany, to załącza zalecenia, gdzie w dalszej kolejności należy się udać i co zrobić. Według statystyk co najmniej 7,5 tysiąca Polek nie wie, że choruje na raka, dlatego warto się badać. Czym wcześniej wykryta choroba, tym większe szanse na wyleczenie.
Gdzie w najbliższym czasie zaparkuje mammobus? 18 listopada - Ciechanowiec, parking przy Urzędzie Miejskim ul. Mickiewicza 1