Do 16 kwietnia można się ubiegać o wsparcie za szkody ubiegłorocznej suszy

Rolnicy, w których gospodarstwach ubiegłoroczna susza wyrządziła szkody, mogą się ubiegać o wsparcie. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła 3 programy pomocy finansowej, które są prowadzone za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR do 16 kwietnia 2025 r.

Wnioski można składać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR do 16 kwietnia 2025 r. Do wniosku należy dołączyć uwierzytelnioną kalkulację pobraną z aplikacji suszowej wnioskodawcy.

 

Szkody w wysokości co najmniej 15 % średniej rocznej produkcji roślinnej
Wsparcie dotyczy rodzin rolniczych i rolników niepozostających w związku małżeńskim, w których gospodarstwach szkody w 2024 r. - obliczone za pomocą publicznej aplikacji - wyniosły 15 % lub więcej średniej rocznej produkcji roślinnej i co najmniej 6 400 zł. Pula środków na ten cel wynosi 250 mln zł. Kwota pomocy dla wnioskodawcy wyniesie 3 000zł.

 

Wsparcie to nie przysługuje rolnikom ubiegającym się o dofinansowanie w ramach któregoś z ubiegłorocznych naborów wniosków o pomoc klęskową i tegorocznego, który dotyczy strat powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej.

 

Szkody w wysokości ponad 30 % średniej produkcji roślinnej
Pomoc finansowa skierowana jest do producentów rolnych, w których gospodarstwach szkody w 2024 r. - obliczone za pomocą publicznej aplikacji - wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej. Stawki pomocy to:

  • 3 000 zł/ha upraw rolnych ze stratą co najmniej 70 % plonu
  • 2 000 zł/ha upraw rolnych ze stratą co najmniej 50 % i mniej niż 70 % plonu
  • 1 000 zł/ha upraw rolnych ze stratą co najmniej 30 % i mniej niż 50 % plonu

 

Zwrot dwóch rat podatku rolnego w przypadku szkód powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej

 

Dofinansowanie w postaci równowartości kwoty 3. i 4. raty ubiegłorocznego podatku rolnego przysługuje rolnikom, w których gospodarstwach szkody w 2024 r. - obliczone za pomocą publicznej aplikacji - wynoszą powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej. Łączna wysokość wsparcia w przypadku pojedynczego rolnika nie może przekroczyć określonych limitów kwoty obniżenia dochodu.

 

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
w Szepietowie