Ciechanowiec i okolice mogą swym pięknem zauroczyć każdego. To przecież Zielone Płuca Polski, miejsca ciszy i spokoju, gdzie człowiek współżyje z naturą. Na tym terenie warto odwiedzić kilka wspaniałych miejsc, które są warte zobaczenia. Proponujemy kilka tras wycieczkowych, krótszych i dłuższych, które warto przejść lub przejechać różnymi środkami lokomocji w celu zgłębienia tajemnic owych krajobrazów i miejscowości.
Ciechanowiec - Siemiatycze (38 km) - ścieżka rowerowa
Wyjazd z Ciechanowca lewą, następnie prawą stroną przy drodze wojewódzkiej nr 690 w kierunku miejscowości Malec. Trasa wiedzie obok lasów i malowniczych łąk do Siemiatycz.
Ciechanowiec - Kozarze - Zaszków - Tworkowice - Ciechanowiec (14 km)
Z Ciechanowca prawą stroną rzeki Nurzec do wsi Kozarze (2 km), dalej trasa biegnie przez las (4 km) do Zaszkowa. Piękny widok z góry na rzekę Nurzec, następnie przejście przez most na rzece obok młyna we wsi Tworkowice. Powrót przez las i malownicze łąki do Ciechanowca.
Ciechanowiec - Winna - Pobikry - Malec - Ciechanowiec (25 km)
Z Ciechanowca wymarsz trasą w kierunku Brańska. W miejscowości Antonin (dawna posiadłość Antoniego Szczuki) zachowane zostały resztki dworskich zabudowań gospodarczych. Skręcamy w prawo do Winny-Poświętnej, gdzie zachował się historyczny układ wsi. Należy tu zwiedzić XVII-wieczny drewniany kościół z dzwonnicą o pięknej architekturze, a w nim kolekcję rzeźby ludowej Teofila Kaczyńskiego (przełom XIX/XX w.) Z Winny-Poświętnej przez Trzaski trakt prowadzi do Radziszewa-Króli, dalej Pobikry - wieś dworska, z zabytkowym kościołem fundacji Ciecierskich (XIX w.), przy kościele niezwykła kolekcja narzutowych głazów zebranych przez ostatniego dziedzica Pobikier - Jezierskiego. Z zabudowy dworskiej pozostała ciekawa, drewniana (otynkowana) oficyna. Z Pobikier drogą leśną idziemy do Malca. Na skraju wsi widać resztki starych drzew z dawnej alei prowadzącej do dworu. Odcinek do Ciechanowca z Malca pokonujemy trasą wiodącą z Siemiatycz.
Ciechanowiec - Zadobrze - Ciechanowiec (14 km)
Z Ciechanowca lewym brzegiem rzeki Nurzec do wsi Zadobrze, stąd łąkami do mostu we wsi Kuczyn (zabytkowy kościół). 2 km za Kuczynem - dawny folwark Gródek (zabudowania folwarczne). Powrót do Ciechanowca prawą stroną rzeki Nurzec lub szosą Wysokie Mazowieckie - Ciechanowiec.
Ciechanowiec - Tworkowice - Wojtkowice-Glinna - Ciechanowiec (18 km)
Z Ciechanowca trasa biegnie przez malowniczy, zalesiony teren (5 km) do Tworkowic. Dalej znów przeważnie wśród lasów do wsi Wojtkowice-Glinna (9 km) położonej na wysokim brzegu rzeki Bug, skąd rozciąga się uroczy widok. Obfitość runa leśnego i ryb sprawia, że jest to doskonałe miejsce do spędzania weekendu sobotnio - niedzielnego.
Ciechanowiec - Tymianki-Adamy - Usza - Ciechanowiec (12 km)
Z Ciechanowca wyruszamy w kierunku Kozarzy i skręcamy w prawo w drogę gruntową, która poprzez lasy, pola i łąki zaprowadzi nas do wsi Tymianki-Adamy, skąd trasą przecinającą szosę Ciechanowiec - Czyżew (obok kapliczki) udajemy się przez lasy do wsi Nowodwory i dalej do zaścianków Usza (5 km). Powrót do Ciechanowca leśną trasą (4 km).
Ciechanowiec - Głody - Granne (23 km)
Z Ciechanowca kierujemy się do wsi Tworkowice, Stare Wojtkowice i przez Kobylę dojedziemy do malowniczo położonego miejsca na Podlasiu. Trasa, której zamierzonym celem są Głody i Granne prowadzi przez pola, łąki i co najważniejsze przez lasy, dając turystom możliwość pooddychania świeżym powietrzem, prosto z zielonych płuc Podlasia. Głody to mała wieś na Podlasiu, posiadająca niepowtarzalny urok i piękne krajobrazy. Dla wędkarzy jest to wspaniałe miejsce do połowu ryb. Jadąc wzdłuż rzeki Bug do miejscowości Granne widzimy po prawej stronie jej szeroką dolinę. W Grannem możemy zobaczyć kościół Jana Chrzciciela oraz na cmentarzu, żeliwny cokół nagrobka rodziny Pieńkowskich z 1876 roku.
Ciechanowiec - Perlejewo - Ostrożany - Drohiczyn (37 km)
Z Ciechanowca udajemy się na południe. Po drodze mijamy Perlejewo, gdzie możemy obejrzeć neogotycki kościół pw. Przemienienia Pańskiego, dalej Ostrożany z barokowym, drewnianym kościołem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, od XVIII w. miejscem kultu Matki Boskiej Ostrożańskiej. Drohiczyn, miasteczko malowniczo położone na wysokim brzegu rzeki Bug. W rynku barokowy kościół pofranciszkański XVII -XVIII w., z tego okresu też kościół katedralny. Cerkiew prawosławna z 1792 r. Na Górze Zamkowej - grodzisku (piękny widok na rzekę Bug i okolice) - stał tu zamek zniszczony w XVII w. Ruiny klasztoru pobenedyktyńskiego (1729-44). W okolicy kurhany z VII - IX w.
Ciechanowiec - Białowieża (94 km)
Na wschód od Ciechanowca, Rudka (16 km) z pałacem Ossolińskich z 2 połowy XVIII w., jednonawowym kościołem z tego okresu oraz XIX w. zajazdem przy rynku. Dalej na wschód miasto Brańsk (24 km) - klasycystyczny kościół pw. Wniebowzięcia NMP z XIX w. i drewniane koszary carskie (obecnie Dom Pomocy Społecznej). Bielsk Podlaski (48 km), gród założony w XI w., w rynku ratusz z XVIII w., kościół farny z 1733 r., klasztor karmelitów z 1638 r., cerkwie z XVII i XVIII w. - drewniane. Hajnówka (75 km) - Muzeum Zabytków Kultury Białoruskiej, Turystyczna Kolejka Wąskotorowa (przy stacji początkowej muzeum taboru kolejki). Z Hajnówki 19 km do Białowieży, gdzie można obejrzeć XIX w. zabytki: murowaną cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z ceramicznym ikonostasem, drewnianą cerkiew cmentarną św. Cyryla i Metodego, drewnianą plebanię prawosławną, drewniany dworzec kolejowy. Białowieża jest punktem wyjścia wycieczek do Puszczy Białowieskiej - jednego z największych obszarów leśnych na niżu europejskim z zachowanymi fragmentami środowiska lasu pierwotnego. Białowieski Park Narodowy składa się ze ścisłego rezerwatu przyrody, parku botanicznego i muzeum. Znajduje się tu największe na świecie skupisko żubrów.
Ciechanowiec - Łomża - Nowogród (90 km)
Wyruszamy z Ciechanowca w kierunku Czyżewa. Po drodze, w odległości 10 km we wsi Drewnowo-Ziemaki możemy obejrzeć zabytkowy wiatrak (koźlak), w którym mieści się filia Muzeum Rolnictwa. W Czyżewie (22 km) kościół parafialny - dzieło architekta Marconiego, dalej Zambrów (45 km) z neoromańskim XIX w. kościołem pw. Świętej Trójcy i Łomża (74 km) - miasto na wysokim brzegu rzeki Narew. Warte obejrzenia: późnogotycka katedra, empirowy ratusz na Starym Rynku, kościół kapucynów z 1784 r., pomnik Stacha Konwy - przywódcy Kurpiów oraz Muzeum Regionalne z ciekawą kolekcją bursztynów. 16 km na zachód od Łomży - Nowogród - jeden z ciekawszych ośrodków dawnej kultury Kurpiowszczyzny, położony przy ujściu rzeki Pisy do Narwi. Skansen Kurpiowski im. A. Chętnika prezentuje zbiory z dziedziny bartniczo-pszczelarskiej, dawnego rolnictwa, bursztyniarstwa, instrumentów ludowych, strojów kurpiowskich.
Ciechanowiec - Nur - Małkinia -Treblinka (40 km)
Po drodze z Ciechanowca najpierw mijamy Nur (13 km) - starą osadę na wysokiej skarpie rzeki Bug, następnie Zuzelę z muzeum pamiątek po Prymasie Tysiąclecia kardynale Stefanie Wyszyńskim. Dojeżdżamy do Małkini (34 km), 4 km na południe - Treblinka. W 1941 r. hitlerowcy założyli tu obóz pracy niewolniczej (Treblinka I), w którym zginęło ok. 7000 osób, głównie Polaków. Na placu rozstrzeliwań - pomnik i cmentarz. 2 km od obozu pracy hitlerowcy zbudowali w 1942 roku obóz śmierci (Treblinka II), gdzie męczeńską śmiercią zginęło ponad 800 000 Żydów. Na miejscu obozu - pomnik i cmentarz, na którym ustawiono 17 tys. kamieni symbolizujących nagrobki.
Ciechanowiec - Siemiatycze - Mielnik - Grabarka (66 km)
W Siemiatyczach (35 km) można zobaczyć kościół pomisjonarski, renesansowo-barokowy z przełomu XVI/XVII w., obok klasztor z 1725 r., cerkiew z XIX w. Ponadto do zwiedzenia - Muzeum Siemiatyckiego Ośrodka Kultury. W odległości 21 km od Siemiatycz (na południowy wschód) malowniczo położony nad Bugiem Mielnik; na wzgórzach kredowych rezerwat roślinności stepowej „Góra Uszeście”. Grodzisko - Góra Zamkowa ma u podnóża ruiny kościoła z XV w. Cerkiew z XIX w. Kopalnia i przetwórnia kredy. W okolicy kompleksy lasów. 10 km dalej - Grabarka - miejsce prawosławnych pielgrzymek, drewniana cerkiew i zespół krzyży wotywnych.