Ciechanowiec, to miejsce gdzie się kultywuje wciąż żywe tradycje rolnictwa, o których nie sposób zapomnieć. Rozpoznawalną atrakcją jest Muzeum Rolnictwa im. Księdza Krzysztofa Kluka znajdujące się w zespole pałacowo-parkowym będącym niegdyś siedzibą rodu Starzeńskich. Na jego terenie znajdują się Muzeum Weterynarii, Muzeum Pisanki i Muzeum Leśne, a także skansen budownictwa wiejskiego z pogranicza Mazowsza i Podlasia, unikalne zabytki techniki rolniczej i transportu wiejskiego, stałe ekspozycje przedstawiające tradycje tego regionu oraz ogród zielarski, ułożony według Dykcjonarza księdza Krzysztofa Kluka. Na lewym brzegu płynącej przez Ciechanowiec rzeki Nurzec, znajduje się starsza część miasta ze średniowiecznym układem rynku, barokowym kościołem z 1739 roku i pomnikiem księdza Krzysztofa Kluka - najwybitniejszego polskiego przyrodnika doby Oświecenia, zespołem klasztorno-szpitalnym z XVIII wieku, XIX-wieczną synagogą i cerkwią prawosławną z XIX wieku.
Wyjeżdżając z Ciechanowca, w pobliskiej w Winnie-Poświętnej można zwiedzić drewniany kościół z 1696 roku na podmurówce z polnych kamieni, z barokowym ołtarzem i dzwonami, a w Pobikrach neogotycki kościół z 1864 roku oraz Pomnik Żołnierzy Armii Napoleońskiej. Dla miłośników ciekawostek, gmina oferuje egzotyczne atrakcje. Nieopodal Ciechanowca na "Sówce" znajduje się największa w Polsce hodowla alpak chilijskich, a zwolennicy militariów mogą zwiedzić zbudowane ponad 60 lat temu umocnienia tworzące „Linię Mołotowa” w Kozarzach.
Dużą popularnością wśród turystów cieszą się liczne imprezy plenerowe: Jarmark św. Wojciecha, Noc Muzeów, Odpust na św. Antoniego, Dni Ciechanowca, Zajazd Wysokomazowiecki, Podlaskie Święto Chleba, Podlaskie Zawody Tradycyjnego Powożenia Zaprzęgami Konnymi, Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie Spotkania”, Jesień w Polu i Zagrodzie czy Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich.
https://www.ciechanowiec.pl/turystyka/warto-zobaczyc?fontsize=70#sigProGalleriae71324cb2c